Welcome to the home of Pangbourne Canoe Club

Waterside B 2016

Yesterday saw yet another change in conditions for our paddlers, colder than previous weeks with a strong flow on the canal making Waterside B, an out and back race from Newbury to Aldermaston,  quite a challenge. Despite this we had another successful day for the club.

 
This week there were 7 K2 crews and 3 K1 in different classes;  hats off to all  who paddled and grateful thanks to all our support crews, 
Class 1      Senior K2   Tom Street and Alaistair Street   - 2 hr 48 mins -  9th place
                                       Peter Walker and Alex Boywer     -  2 hr 49 mins - 11th 
                                       ( finishing the other way around yet again ! )
Class 2      Junior  K2  Stephen Leonard and Simon Tilbury-Clarke -  2 hr 44 mins  - 5th place
                                      ( fastest Pangbourne time again well done lads )
Class 5      Veteran K2 Steve McCluskey and David Mannering -  3 hr 15 mins
                                        Ian Palmer and Tim Dummet                    -  3 hr 27 mins
Class 6      Mixed K2   Catherine Walker with Charlie Morris (FOX)  - 3 hr 06 mins
Class 8      Senior K1  Mark Wigglesworth   -  2 hr 55 mins
Class 9      Junior K1  Jarvis Macnab              -  3 hr 13 mins
                                     Unfortunately due  to illness Conor Macnab retired.
Class 12    C2              Vicky Metcalfe and Janet Gillespie  -  3hr 17 mins -  7th place
                  
Huge thanks  to Newbury CC for organising another brilliant race, made all the better by the volunteer helpers, including many members of Adventure Dolphin/ Pangbourne CC.        Results / info at www.watersideseries.org.uk

 

Thameside 1 2016

 
 
Sunday 7th Feb saw another successful day for Pangbourne CC at Thameside 1, a 12 mile paddle from Aldermaston Wharf , on the Kennt and Avon canal turning left onto the Thames to finish upstream at Reading Canoe Club.
The canal and river were flowing fast and it was windy, presenting challenging stretches, particularly through Reading town centre and paddling up against the flow in the wind back to Reading CC.
 
There were 6 K2 crews including Pangbourne paddlers in different classes, well done to all and thanks go to all support crews who followed us down the course......
 
Senior K2     Peter Walker and Alex Bowyer                   - 1 hr 47 mins -  2nd place
                      Tom Street and Alaistair Street                   - 1 hr 49 mins -  3rd place            
 
Junior M K2  Stephen Leonard and Simon Tilbury-Clarke -  1 hr 43 mins  - 5th place     
 
Mixed  K2      Catherine Walker with Charlie Morris (FOX)   - 1 hr 58 mins- both juniors
                        Jim Lemin and Ruth Stacey                                 - 2 hr 24 mins  
 
Senior C2       Vicky Metcalfe with Liz Murnaghan (BAS)        - 1hr 59 mins - 3rd place
 
Our thanks to Reading for hosting the event...... details at http://reading-canoe.org.uk/
 
 Waterside B next Sunday...
 
 

Waterside A 2016

> Yesterday saw the start of this years Kennet and Avon canal series, the series used by hundreds of paddlers as training for Devizes to Westminster, held at Easter.
> Absolutely amazing that we have 21 club members paddling for the club-Pangbourne CC/Adventure Dolphin -across this series, brilliant achievement!
> We've named 2 teams of 8 people, Pangbourne A and Pangbourne B for the Team series class and results will be posted on the Waterside home page...www.watersideseries.org.uk as the series progresses.  
 
There is also a call for help on the days; note AD is a main  contributor to the huge volunteer team that makes these events possible... if you are able to help please contact Bill This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Results for Waterside A 
> Class 1. K2 Seniors, 2 crews, Tom Street and Alaistair Street - 2 hrs 13 mins - 7th place
>                                                     Peter Walker and Alex Bowyer - 2 hrs 14 mins - 8th place

> Class 2. K2 Juniors,                 Simon Tilbury-Clarke and Stephen Leonard - 2 hrs 5 mins - 5th place 

> Class 5. K2 Veteran,               Steve McClusky and David Mannering - 2 hrs 26 mins.
>                                                   Claire Hardwick with David Palfrey from Wokingham - 2 hrs 47 mins

> Class 6. K2 Mixed,                  Jim Lemin and Ruth Stacey - 3 hrs 1 min.
>                                                   Catherine Walker paddling with Charlie from Falcon - 2 hrs 21 mins.

> Class 8. K1 Senior,                  Mark Wigglesworth - 2 hrs 16 mins.

> Class 9. K1 Junior,                   Jarvis Macnab, unfortunately retired after a very brave attempt.

> Class 11. K1 Veteran               Jonathan Crabb - 2 hrs 48 mins

> Class 12. C2 Doubles,              Vicky Metcalfe and Janet Gillespie - 2 hrs 36 mins.

> Other club paddlers include Matt Westall, Conor Macnab, Ian Palmer and Tim Dummet

>As you can see there were some excellent results yesterday and  everybody who took part deserves a pat on the back and our thanks go to  the team of marshals and helpers... younger and older... many of whom are Adventure Dolphin members.

 

© 2016 Pangbourne Canoe Club. All Rights Reserved.

Search